ПН-СБ | 09:00-18:00 |
ВС | выходной |
Якщо ви часто користуєтеся побутовими або професійними електричними інструментами (наприклад, стрічковими пилками), то рано чи пізно вам знадобляться заточувальні верстати. Їх головне призначення - загострювання металорізальних інструментів, свердел і інших подібних пристроїв. Найбільш затребуваний такий агрегат, звичайно, на виробництві. Але і вдома він ніколи не буде зайвим і прекрасно загострить ножі, стамески, леза і ножиці. Деякі моделі (переважно побутові) мають настільки просту конструкцію, що з роботою на них впорається навіть тендітна жінка. Давайте ж докладніше розглянемо особливості заточувальних верстатів і дізнаємося, де їх можна купити.
«Молодшими братами» електричних заточувальних верстатів є ручні пристосування. Вони коштують дешевше і добре справляються із загостренням, наприклад, стругальних ножів. Однак більш сучасні інструменти прості у використанні, та й для роботи на них потрібно докладати куди менше зусиль. Більшість моделей верстатів (якщо ми не говоримо про агрегатах промислового масштабу) мають досить скромні розміри і низький рівень шуму. Інструмент вільно розміщується на невеликій полиці в гаражі або будинку. Конструктивно верстат (його ще називають чавило) досить простий і складається з двигуна, верстата і шліфувальних кругів. Окремі моделі оснащені дисковою щіткою, яка призначена для попередньої обробки металу. З її допомогою можна, наприклад, очистити деталь від іржі.
Побутові заточувальні верстати виробляються в мініатюрній (настільної) версії. Найбільш зручними є моделі, на які встановлюються два кола одночасно: дрібно- та крупнозернистий (для чорнової і чистової опрацювання). Один з таких кіл може призначатися для вологого шліфування поверхні, тому заточувальні верстати оснащуються ванною-контейнером. Щоб робота проводилася якісно, вода не розливалася по сторонам, коло обертається на низьких швидкостях. Порівняйте: сухе шліфування проводиться зі швидкістю 3 000 обертів за хвилину, мокра - трохи більше 100. Заточувальні верстати такого типу легко визначити по розташованим під кутом колам. Тому їх іноді називають кутовими.
Ще один варіант точила укомплектований кругом і шліфувальною стрічкою. Його називають шліфувально-заточним. Стрічка в ньому використовується для фінальної обробки лез ручного інструменту, різальної крайки ножів або видалення задирок. Крім металу шліфувально-заточувальний верстат підходить для шліфування пластику і дерева. Третя версія електронаждака оснащується гнучким валом (на зразок бормашини). Вал з одного боку кріпиться до електромотора, з іншого - фіксуються насадки для зачистки, гравіювання або шліфування. Цей заточувальний верстат називають точилом-гравером. У них передбачене плавне регулювання обертів. Потужність у таких пристроїв невелика, та й час безперервної роботи мінімальний. Більшість побутових заточувальних верстатів має потужність від 150 до 250 Вт. Хоча у деяких моделей вона може становити 400-450 Вт. Середній час роботи побутових заточувальних верстатів не повинно перевищувати двох годин на день. Підключаються такі інструменти до звичайної електромережі з напругою 220 Вольт.
Окремо потрібно сказати про верстів для ланцюгів заточування. Завдяки їм багаторазово збільшується термін служби ланцюга. Оскільки всі ланки заточуються рівномірно. Гострота ланцюга особливо важлива для бензопил. Іноді навіть більше, ніж потужність мотора самого інструменту. Розпил дров тупим ланцюгом перегріває бензопилу, тим самим скорочуючи термін її служби. Заточувальні верстати для ланцюгів використовуються:
Його покупка доцільна, якщо регулярно доводиться обрізати сад, пиляти дрова або виконувати інші подібні роботи.
Заточний верстат для ланцюгів має велику підставу зі шкалою і обмежувачем глибини різу, робочу головку з рукояткою і абразивним кругом. Останній поміщається в захисний кожух. Швидкість його обертання становить від 3 до 7,5 тисячі обертів. Чим вони більші, тим швидше здійснюється заточка. Але велика швидкість підвищує ціну загострювальної верстата.
Якщо передбачається нерегулярна заточка однієї-двох ланцюгів, можна обійтися інструментом з мінімальними оборотами. А для щоденного використання знадобиться модель потужніша. Мінімально допустима швидкість обертання круга в такому випадку становить 5 тисяч обертань. Оптимально - 7-7,5 тисяч. Якщо бюджет дозволяє, можете купити заточувальні верстати для ланцюгів з функцією підсвічування. Це корисно, але її відсутність не критично.
Особливу категорію формують заточувальні верстати для свердел. Ними просто користуватися, вони компактні і не дуже потужні. Такі інструменти можуть заточувати свердла від 2 до 13 мм. Цих можливостей досить для здійснення домашніх робіт і використання в міні-майстерень.
Заточувальні верстати складаються і з електромотора, прикріпленого до рами, кола і фіксатора самого свердла. Саме він впливає на якість заточування. Потрібно, щоб свердло шліфувалося під правильним кутом. Для більшості допустимі показники знаходяться в рамках від 90 ° до 130 °. Точна фіксація свердла в заточний верстаті забезпечується універсальними патронами і цангами. Мінімальне відхилення від допустимих показників дає неякісну заточку.
Щоб купити заточувальний верстат з максимально корисними опціями, потрібно визначитися, з якими свердлами в основному доводиться працювати. Якщо їх діаметр перевищує 4 мм, підійде практично будь-який інструмент. Якщо менше - потрібно підбирати спеціальний інструмент. Але, як правило, кожна конкретна модель призначена для свердел певного діаметру. Але навіть самий елементарний і недорогий заточувальний верстат зробить можливою швидку і якісну шліфовку навіть в домашніх умовах. Дійсно хороший інструмент має функцію регулювання швидкості. У нього може бути присутнім підсвічування. Якщо вам доводиться заточувати не тільки свердла і пильні ланцюги (що зазвичай в побуті і трапляється), рекомендуємо придивитися до універсальних заточним верстатів.
Універсальні (багатоцільові) верстати. Вони застосовуються для заточування різноманітних ріжучих інструментів. У зв'язку з цим точило оснащують спеціальними кріплення для свердел, фрез, плашок і іншого.
Спеціалізовані верстати. Вони підходять для заточування конкретних деталей. Наприклад, існують точила для ланцюгів бензопил.
Загалом, вибирати потрібно, виходячи зі своїх потреб.
Серед виробників, які сьогодні представлені на ринку, вигідно відрізняється продукція компаній Forte, Woodstar, Енергомаш, Sturm. Вона має гарний функціонал і прийнятну вартість. Термін служби верстатів цих брендів досягає 10 років, а заводи-виробники надають гарантію в середньому на 12-14 місяців. Інтернет-магазин «Трудовик» пропонує заточувальні верстати від провідних фірм за хорошою ціною. Якщо ви проживаєте в Києві, загляньте в наш офіс, щоб забрати свою покупку. Жителям інших регіонів України (Вінниці, Одеси, Дніпропетровська, Запоріжжя, Харкова та інших міст) доступна доставка. Як правило, вона займає 1-3 робочих дні.